خرید و فروش ملک در شهر اندیشه | 02165507313

09125638635-09124806448

به گزارش «دنیای اقتصاد»، هر چند هم‌اکنون قیمت مسکن در شهر تهران یعنی بازار مسکن در حومه تهران به کف رسیده و کارشناسان معتقدند هم‌اکنون بهترین زمان برای خرید آپارتمان از سوی متقاضیان مصرفی است اما بسیاری از زوج‌های جوان یا کسانی که برای اولین بار قصد خرید مسکن دارند هنوز هم برای تامین تمام پولی که باید بابت خرید یک واحد معمولی بپردازند با مشکل مواجهند.این در حالی است که بخشی از این متقاضیان که حتی با دریافت وام هم قادر به خرید آپارتمان در پایتخت نیستند، ترجیح می‌دهند این روزها با مراجعه به بازار مسکن حومه تهران، آپارتمان بزرگ‌تری در مقایسه با آنچه قصد خریدش را در داخل شهر تهران داشتند، خریداری کنند.این در حالی است که رکود حاکم بر بازار مسکن شهر تهران بر معاملات خرید و فروش آپارتمان‌های مسکونی در حومه پایتخت هم بی‌اثر نبوده و هم‌اکنون متقاضیان خرید مسکن در این مناطق می‌توانند با شرایط آسان‌تری نسبت به قبل، واحد مناسبی را با توجه به قدرت خریدشان، خریداری کنند.

برای مثال سازنده‌ای در فردیس کرج واحدهای نوساز 90 و 120 متر مربعی خود را مترمربعی یک میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری کرده است.

مالک دیگری در منطقه گرمدره واقع در اتوبان همت غرب، واحد نوساز 100 مترمربعی خود را با سند آماده، متر مربعی یک میلیون و 800 هزار تومان به بازار فروش عرضه کرده است.درحالی‌که وزیر راه و شهرسازی بازار خریدوفروش ملک مسکن مهر را ممنوع اعلام کرده است اما هنوز آگهی فروش آپارتمان با وام ۲۰ میلیونی مسکن مهر و کارمزد ۴ درصد به چشم می‌خورد.

بازار مسکن در حومه تهران

بازار مسکن در حومه تهران


موضوع بازار مسکن در حومه تهران از طریق آگهی روزنامه در هفته‌های اخیر واکنش‌های زیادی را برانگیخت بطوریکه سرانجام وزیر راه و شهرسازی خریدوفروش مسکن مهر را ممنوع اعلام کرد.
اما با سرک به آگهی‌ها می‌توان رد پای نوع دیگری از بازار مسکن در حومه تهران را دید که علاوه بر آثار سوء خریدوفروش یک آپارتمان بدون سند، احتمال سوءاستفاده از تسهیلات قرض‌الحسنه را هم فراهم می‌کند.
بر این اساس مسکن مهر که بناشده با استفاده از زمین رایگان و تسهیلات ارزان‌قیمت، برای اقشار ضعیف جامعه، مسکن فراهم کند در بازار داغ آگهی‌های خریدوفروش در حومه تهران، میان خریدارانی که واجد شرایط بودن آن‌ها مشخص نیست، به فروش می‌رسد.
از سویی فروشندگان این واحدها که آپارتمان خود را با عنوان وام مهر و کارمزد ۴ درصد به فروش می‌رسانند خود را بنگاه‌های املاکی معرفی می‌کنند که کدرهگیری دارند و درواقع کاملاً قانونی هستند. این در حالی است که خریدوفروش مسکن مهر از سوی بنگاه‌های املاک در حومه تهران ممنوع بوده و تمامی معاملات مسکن مهر باید در شهرهای جدید صورت گیرد.
بنابراین مشخص نیست که این بنگاه‌های املاک بر اساس چه مجوزی حق خریدوفروش آپارتمان‌هایی را دارند که با وام مسکن مهر و کارمزد ۴ درصد به فروش می‌رسد و اینکه چه نظارتی وجود دارد که خریداران واجد شرایط مسکن مهر باشند.
همچنین این موضوع هم مطرح می‌شود که چرا متقاضیان مسکن مهر که در ابتدا برای این آپارتمان‌ها ثبت‌نام کرده‌اند به‌جای سکونت، این واحدها را می‌فروشند و آیا در ابتدا متقاضیان واجد شرایط برای خرید آن ثبت‌نام کرده‌اند.

با ۱۰ میلیون تومان صاحب آپارتمان شوید

بر اساس این گزارش،  بنگاه املاک در حومه تهران مطرح کرده که با ۱۰ میلیون تومان می‌توانید صاحب آپارتمان شوید! در ادامه این آگهی آمده: ۲۰ میلیون تومان وام مهر با کارمزد ۴ درصد.
در آگهی دیگری هم عنوان‌شده با ۱۰ میلیون تومان نقد، ۱۰ میلیون تومان رهن و ۲۰ میلیون تومان وام مهر با سود ۴ درصد و الباقی ۱۸ ماهه می‌توانید یک آپارتمان خریداری کنید.
البته تعداد این آگهی‌ها زیاد است و به نظر می‌رسد که جلوگیری از خریدوفروش آپارتمان‌های مسکن مهر نیاز به نظارت بیشتری از سوی وزارت راه و شهرسازی دارد و از سویی سازمان ثبت‌اسناد کشور هم باید سرعت بیشتری برای صدور سند داشته باشد.

بازار مسکن در حومه تهران


ارسال پاسخ