خرید و فروش ملک در شهر اندیشه | 02165504860

09125638635-09124806448

به گزارش ایسنا، خرید و فروش ملک از طریق فضای مجازی با تمرکز بر روی شش شاخص کاهش هزینه‌های خانوارها، تسهیل رفت و آمد، کاهش بار ترافیک، بهبود شرایط سرمایه گذاری در بازار مسکن، تولید ثروت و افزایش اشتغال بر اساس شعار سال راهی جدید را تقریبا از زمان شروع به کار دولت یازدهم در بازار ملک آغاز کرده که به نظر می‌رسد با ورود به فاز پیش‌رونق مسکن در نیمه اول سال جاری، چشم‌انداز روشنی پیش روی این سایت‌ها قرار دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد با توسعه استفاده از فضای مجازی بین مردم، برخی سایت‌های  مجازی املاک، تنها پس از حدود یک سال از زمان راه‌اندازی به رشد ۴۰۰ درصدی در تعداد بازدید رسیده‌اند. حجم معاملات مسکن در مناطق مصرفی شهر تهران در حالی در یک روند افزایشی قرارگرفته که فعالان بازار مسکن از وجود ظرفیت برای افزایش چند برابری حجم این گروه معاملات طی ماه‌‌های پیش‌رو خبر می‌دهند. همچنین میزان استفاده از سامانه‌های مجازی ملک برای یافتن آپارتمان موردنظر خریداران نیز افزایش داشته است. علیرضا اشکان، فعال بازار مسکن با اشاره به بروز چند نشانه مهم از جانب متقاضیان خریدوفروش واحدهای مسکونی دراین‌باره اعلام کرد: این نشانه‌ها حاکی از آن است که حجم معاملات خریدوفروش در بازار مسکن به‌خصوص در مناطق مصرفی بورس آپارتمان‌های ریز متراژ، کوچک متراژ و میان متراژ، تا پایان تابستان و سپس تمام ماه‌های نیمه دوم سال جاری پتانسیل افزایش چند برابری نسبت به حجم فعلی معاملات خرید مسکن دارد.

رونق استفاده از سامانه‌های مجازی ملک

سامانه‌های مجازی ملک

به نقل از دنیای اقتصاد، به گفته وی اگرچه در تیرماه هم شاهد افزایش تعداد معاملات خرید مسکن در بازار معاملات مصرفی ملک در مناطق مصرفی بودیم، اما خریدهای انجام‌شده تنها بخشی از تقاضاهای محقق شده در بازار فعلی است. این در حالی است که هنوز عمده متقاضیان حاضر در بازار مسکن که مصمم به خرید آپارتمان‌های مسکونی هستند در حال جست‌وجو برای یافتن «بهترین گزینه»، متناسب با شرایط مالی،سلیقه و سایر ویژگی‌های موردنظر خود برای خرید ملک هستند. اشکان گفت: مهم‌ترین نشانه‌ای که فعالان بازار مسکن از آن با عنوان علامت تحرک در بازار معاملات واحدهای مسکونی مصرفی کوچک متراژ و میان متراژ طی ماه‌های آینده یاد می‌کنند افزایش قابل‌توجه حجم مراجعات متقاضیان خرید مسکن به بنگاه‌ها و به‌خصوص سامانه‌های مجازی ملک است که به معرفی فایل‌های فروش مسکن می‌پردازد.

طوری که طی یکی دو ماه اخیر حجم بازدید از سامانه‌های مجازی ملک به گفته فعالان بازار مجازی مسکن افزایش داشته است. همچنین اظهارات واسطه‌های بازار مسکن و نیز مشاهدات میدانی حاکی از افزایش حجم مراجعات خریداران و فروشندگان مسکن برای انجام معامله است. وی علاوه بر اینکه هم‌اکنون بازار معاملات مسکن را آماده ورود به فاز رونق از ناحیه معاملات مصرفی آپارتمان‌های مسکونی می‌داند، درعین‌حال به سه مانع مهمی اشاره می‌کند که موجب شده در برخی مناطق، رشد حجم معاملات خرید مسکن با روند کندتری در جریان باشد.

اولین مانع به بالا بودن و درواقع «غیرواقعی بودن نرخ سود سپرده‌های بانکی» برمی‌گردد

که موجب شده هم‌اکنون حتی تعداد غیرقابل‌چشم‌پوشی از متقاضیان مسکن ازجمله متقاضیان مصرفی فعلاً خرید خود را به تأخیر بیندازند تا بتوانند سود بالاتری از سپرده‌گذاری صورت گرفته در بانک به‌دست آورند؛ از سوی دیگر «بالا بودن ریسک خرید مسکن در برخی مناطق جنوبی پایتخت» که سطح درآمدی خانوارها در آن‌ها بسیار پایین است و خرید مسکن در این مناطق و از سوی این خانوارها مستلزم پرداخت کل نقدینگی جاری و آتی خانوارها_ کل پس‌انداز خانوار، وام و احتمالاً قرض- است موجب شده، این خانوارها در نبود تسهیلات مناسب متناسب با سطح درآمد، توان بازپرداخت اقساط، قیمت مسکن در منطقه موردنظرشان و… بااحتیاط بیشتری در مقایسه با متقاضیان مصرفی مسکن متعلق به طبقات درآمدی متوسط و متوسط رو به بالا، تصمیم خود را برای خرید مسکن عملیاتی ‌کنند.

مانع سوم که به‌نوعی با دومین مانع در مسیر حرکت پرشتاب بازار مسکن به سمت رونق در ارتباط قرار دارد «نبود تسهیلات متناسب با شرایط بخشی از متقاضیان مصرفی خرید مسکن» است. هم‌اکنون علاوه بر آنکه تسهیلات فعلی خرید مسکن با نیاز برخی خانوارهای مصرفی ساکن در مناطق جنوبی پایتخت هماهنگی ندارد (به‌واسطه مبلغ اقساط ماهانه، شرایط تعیین‌شده برای معرفی ضامن و…)، نیاز طبقات مصرفی پردرآمدتر- متقاضیان مصرفی خرید مسکن عمدتاً متعلق به دهک‌های ۶ تا ۸-نیز با تسهیلات فعلی برآورده نمی‌شود. نبود نهادهای تأمین مالی همچون «لیزینگ مسکن» برای متقاضیان مصرفی خرید مسکن که در طبقات متوسط رو به بالای درآمدی قرار دارند،از دیگر موانعی است که در صورت برطرف شدن می‌تواند حجم معاملات مسکن را در مناطق مصرفی افزایش دهد.


ارسال پاسخ