خرید و فروش ملک در شهر اندیشه | 02165504860

09125638635-09124806448

با توجه به بلاتکلیفی راه‌اندازی بورس مسکن برای بهبود وضعیت خرید و فروش مسکن در بازار، این طرح عملا ناتمام ماند. مدیرعامل بورس کالا اخیرا از جزییات طرح احتمالی فروش مسکن متری برای کم‌درآمدها خبر داده بود و قرار بود طرحی با عنوان طرح خرید مسکن متراژی ارائه شود. در این طرح فرد پس از پرداخت این مبلغ، هزینه‌ی طبقه‌ی خانه را در زمان تحویل پرداخت می‌کرد.حال باید منتظر نشست و به سرانجام کار چشم دوخت. فروش مسکن متری با پایه‌ی قیمتی یکی از طرح‌های احتمالی در حوزه مسکن است که در صورت اجرایی‌شدن آن می‌تواند کمکی به افراد کم درآمد جامعه باشد که در صورت گران یا ارزان شدن ملک، فرد متضرر نخواهد شد.

کم درآمدها خانه‌دار می‌شوند

برای فروش مسکن، ابزاری تهیه شده است تا بتوان تعریفی از سبد مسکن و شاخص آن ارائه داد. باید افرادی در بازار وجود داشته باشند که تمایل به تحویل خانه براساس این شاخص داشته باشند و ما به التفاوت مواردی مانند طبقه، نور و کیفت ساختمان را در زمان تحویل از مشتری دریافت کنند.در بازار مسکن تلاش خواهد شد تا پس‌انداز مردم افزایش پیدا کند و فردی که قصد پس‌انداز یا سرمایه‌گذاری را دارد، مستقیما با شاخصی طراحی شده در ملک سرمایه‌گذاری کند.

پیش‌خرید نقدی با قیمت معین، در مورد پروژه‌های انبوه جواب خواهد داد و پروژه‌هایی با پیمانکار بزرگ در این بخش موثر خواهند بود. قرار است طرح نهایی این پیشنهاد به زودی ارائه شود که پس از  تصویب در شورای عالی بورس قابل اجرا خواهد بود.

کم‌درآمدها چند ساله خانه‌دار می‌شوند؟

در بخش مسکن کم درآمدها آمده است: محاسبات انجام گرفته درباره خط فقر در مناطق شهری در سال ۱۳۹۱ نشان می دهد خانوارهایی که ماهانه کمتر از ۱۰ میلیون ریال درآمد داشته باشند، زیرخط فقر قرار دارند که ۳۵ درصد خانوارهای شهری را تشکل می داده است.

درسال ۱۳۸۴ این نسبت ۲۶ درصد بوده است. از سوی دیگر محاسبه خطر فقر مسکن در سال ۱۳۹۱ یا حداقل هزینه ای که ماهانه یک خانوار باید صرف مسکن کند تا از مسکن مناسب بهره مند شود، ۴۸۰۰ هزار ریال بوده است. در نتیجه ۳۳ درصد خانوارها زیرخط فقر مسکن قرارداشته اند. در سال ۱۳۸۴ این نسبت ۲۸ درصد بوده است. در هرد دو شیوه محاسبه تعداد خانواری که باید تحت پوشش یکی از صور مسکن اجتماعی و حمایتی قرار گیرند، افزوده شده است.

در ادامه آمده است: نرخ مالکیت مسکن در خانوارهای کم درآمد با شتابی بیش از کل جامعه کاهش یافته در حالی که امنیت حاصل از مالکیت مسکن برای آنها مهمتر است. این امر ناشی از کاهش توان پذیری یا استطاعت خانوار برای تملک مسکن است. بطوریکه بهای یک مسکن متعارف به درآمد سالانه آنها که نباید از حدود ۵ درصد تجاوز کند، به ۳۲ برابر رسیده است.

در نتیجه باید برای دستیابی به چنین مسکنی ۹۴ سال پس انداز کنند. حدود نیمی از کم درآمدها در خانه های کم دوام زندگی می کنند که ۲.۶ برابر متوسط جامعه شهری است.

برآورد توان پذیری و کمبود کمی مسکن برای خانوارهای کم درآمد شهری

شرح کم درآمدها متوسط کل جامعه
نرخ مالکیت(درصد) ۵۹.۸ ۶۶.۸
خانوار دارای مسکن بی دوام(درصد) ۴۹ ۱۹
شاخص توان پذیری بهای مسکن(برابر) ۳۲ ۱۲
دوره انتظار پس انداز(سال) ۹۴ ۳۶
خانوار نیازمند پشتیبانی در سال ۹۱(هزارخانوار) ۲۵۲۲ ۳۳۰۰

بدین ترتیب یبش از ۲.۵ میلیون خانوار نیازمند برنامه ای ویژه برای بهبود بخشیدن به وضعیت سکونتی خویش اند. این برنامه ویژه نمی‌تواند محدود به حوزه مسکن باشد و انواع برنامه‌های توانمندسازی، تواناسازی و توسعه شهری را باید دربرگیرد.

براساس این گزارش، از حدود ۲.۵ میلیون خانوار کم درآمد نیازمند پشتیبانی در برنامه های مسکن، حدود یک میلیون خانوار دارای پوشش تامین اجتماعی هستند، ۵۰۰ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند، ۲۴۰ هزار خانوار تحت پوشش صندوق بازنشستگی هستند و حدود ۸۱۰ هزار خانوار تحت هیچ گونه پوشش بیمه ای و حمایتی قرار دارند. این واقعیت ضرورت برپایی نظام فراگیر رفاه اجتماعی را یکی از ارکان آن مسک باشد، گوشزد می نماید.


ارسال پاسخ